Praktik není jen lékař

Registrující lékař vlastně funguje jako kombinace:

-lékaře

-úředníka

– manažera malé firmy 

Administrativa klidně zabere 30 – 50% pracovní doby, někdy i víc.

Začíná to při otevření své ordinace. 

V první řadě si za Živnostenském úřadu vyřídí Živnostenský list, registruje se na finanční úřad, na zdravotní pojišťovnu a „sociálku“ jako OSVČ. Musí podat žádost na Krajský úřad, kam doloží doklady o odborné a specializované způsobilosti, bezúhonnost, zdravotní způsobilost. Dále musí doložit materiální a technické vybavení ordinace, mít schválený Provozní řád, splňovat hygienické normy. Vybavení ordinace také není žádná hračka – nábytek, přístroje, software, IT vybavení, přístup k internetu. Tím to ale nekončí, pro jeho každodenní fungování je třeba zaregistrovat se do systémů SÚKL (přístup do eReceptu), ČSSZ (eNeschopenka) ÚZIS (statistiky). 

Klíčovou záležitostí jsou smlouvy se zdravotními pojišťovnami /bez nich pacienty „neuživíš“. V první řadě musí lékař požádat o smlouvy a pak s nimi vyjednat kapacitu – kolik pacientů může registrovat).

A kde je pojištění odpovědnosti lékaře a pojištění ordinace příp. zaměstnanců? Ano, chtělo by to jednu zdravotní sestru – takže je nutné se zaregistrovat jako zaměstnavatel u ČSSZ a zdravotní pojišťovny. GDPR? Ano, teď už pár let povinnost.

Je nutné nastavit si Interní dokumentaci jako jsou Informované souhlasy, provozní směrnice, vedení zdravotnické dokumentace, archivace dat…

A už jsme u zahájení provozu, kdy se musí nahlásit zahájení činnosti, označit ordinaci (cedule, ordinační hodiny), registrovat první a další pacienty…

Mnoho lékařů začíná tak, že převezmou již existující ordinaci nebo jdou do sdílené praxe, ale to neznamená, že agendy je o mnoho méně…

Na co Vás nikdo nepřipraví?

Telefon nikdy nepřestane zvonit – pacienti volají pořád, i kvůli maličkostem, často řešíte věci, které by šly vyřešit bez lékaře…reálně? Multitasking na hraně chaosu.

Administrativa Vás sežere

Nechopenky přes ČSSZ – často systém nefunguje

eRecepty přes SÚKL – občas výpadky

Pojišťovny vrací výkony – je třeba je obhájit

Potvrzení všeho druhu – do zaměstnání, na řidičák, na tábory

Pocit: místo lékaře dělám úředníka

Pacient chce: – antibiotika „pro jistotu“

Vyšetření „pro klid“

Mnohdy to není indikované, neustálé vysvětlování, někdy i konflikty

Časový tlak:

1 pacient: 10-15 minut

Realita? 20 lidí v čekárně + telefon + administrativa

Rozhodujete rychleji, než Vám je příjemné

Nejste lékař, jste i:

Psycholog

Sociální pracovník

Někdy „poslední záchrana“

Odpovědnost za „všechno“

Praktik je první filtr systému

Nesete odpovědnost za to, že něco přehlédnete a z toho plyne tlak

Peníze není tak jednoduché vydělat:

Příjmy závisí na:

  • Počtu pacientů
  • Smlouvách s pojišťovnami
  • Některé výkony jsou špatně placené
  • Je nutné přemýšlet i ekonomicky

Takže i ekonom? To už máme lékaře, úředníka, OSVČ, psychologa, sociálního pracovníka, teď i ekonoma…Hm…ještě něco…co takhle zaměstnavatel?

Personální obsazení

  • Sehnat dobrou a loajální sestru není zase až tak lehké
  • Nemoc sestry = kolaps provozu…a na zástup nejsou peníze
  • Dovolená sestry, dovolená Vaše, výplaty..

IT systémy …a máme tu opět eNeschopenka, eRecept, ambulantní software a jejich výpadky…takže ještě ke všemu jste mnohdy Iťák, no ne?

Kdo by nevyhořel z toho tlaku, administrativy, odpovědnosti za sebe, sestru a pacienty?

Co pomáhá?

Dobrá sestra = půlka úspěchu

Objednávkový systém

Nenechat si brát svůj osobní čas

Dobře nastavit svůj systém práce

Mít dobré vztahy v regionu

Delegování!!!!

Renata Boukalová
description
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *