
Registrující lékař vlastně funguje jako kombinace:
-lékaře
-úředníka
– manažera malé firmy
Administrativa klidně zabere 30 – 50% pracovní doby, někdy i víc.
Začíná to při otevření své ordinace.
V první řadě si za Živnostenském úřadu vyřídí Živnostenský list, registruje se na finanční úřad, na zdravotní pojišťovnu a „sociálku“ jako OSVČ. Musí podat žádost na Krajský úřad, kam doloží doklady o odborné a specializované způsobilosti, bezúhonnost, zdravotní způsobilost. Dále musí doložit materiální a technické vybavení ordinace, mít schválený Provozní řád, splňovat hygienické normy. Vybavení ordinace také není žádná hračka – nábytek, přístroje, software, IT vybavení, přístup k internetu. Tím to ale nekončí, pro jeho každodenní fungování je třeba zaregistrovat se do systémů SÚKL (přístup do eReceptu), ČSSZ (eNeschopenka) ÚZIS (statistiky).
Klíčovou záležitostí jsou smlouvy se zdravotními pojišťovnami /bez nich pacienty „neuživíš“. V první řadě musí lékař požádat o smlouvy a pak s nimi vyjednat kapacitu – kolik pacientů může registrovat).
A kde je pojištění odpovědnosti lékaře a pojištění ordinace příp. zaměstnanců? Ano, chtělo by to jednu zdravotní sestru – takže je nutné se zaregistrovat jako zaměstnavatel u ČSSZ a zdravotní pojišťovny. GDPR? Ano, teď už pár let povinnost.
Je nutné nastavit si Interní dokumentaci jako jsou Informované souhlasy, provozní směrnice, vedení zdravotnické dokumentace, archivace dat…
A už jsme u zahájení provozu, kdy se musí nahlásit zahájení činnosti, označit ordinaci (cedule, ordinační hodiny), registrovat první a další pacienty…
Mnoho lékařů začíná tak, že převezmou již existující ordinaci nebo jdou do sdílené praxe, ale to neznamená, že agendy je o mnoho méně…
Na co Vás nikdo nepřipraví?
Telefon nikdy nepřestane zvonit – pacienti volají pořád, i kvůli maličkostem, často řešíte věci, které by šly vyřešit bez lékaře…reálně? Multitasking na hraně chaosu.
Administrativa Vás sežere
Nechopenky přes ČSSZ – často systém nefunguje
eRecepty přes SÚKL – občas výpadky
Pojišťovny vrací výkony – je třeba je obhájit
Potvrzení všeho druhu – do zaměstnání, na řidičák, na tábory
Pocit: místo lékaře dělám úředníka
Pacient chce: – antibiotika „pro jistotu“
Vyšetření „pro klid“
Mnohdy to není indikované, neustálé vysvětlování, někdy i konflikty
Časový tlak:
1 pacient: 10-15 minut
Realita? 20 lidí v čekárně + telefon + administrativa
Rozhodujete rychleji, než Vám je příjemné
Nejste lékař, jste i:
Psycholog
Sociální pracovník
Někdy „poslední záchrana“
Odpovědnost za „všechno“
Praktik je první filtr systému
Nesete odpovědnost za to, že něco přehlédnete a z toho plyne tlak

Peníze není tak jednoduché vydělat:
Příjmy závisí na:
Takže i ekonom? To už máme lékaře, úředníka, OSVČ, psychologa, sociálního pracovníka, teď i ekonoma…Hm…ještě něco…co takhle zaměstnavatel?
Personální obsazení
IT systémy …a máme tu opět eNeschopenka, eRecept, ambulantní software a jejich výpadky…takže ještě ke všemu jste mnohdy Iťák, no ne?
Kdo by nevyhořel z toho tlaku, administrativy, odpovědnosti za sebe, sestru a pacienty?
Co pomáhá?
Dobrá sestra = půlka úspěchu
Objednávkový systém
Nenechat si brát svůj osobní čas
Dobře nastavit svůj systém práce
Mít dobré vztahy v regionu
Delegování!!!!